Bun venit pe Global4um. Daca ati ajuns pe acest forum inseamna ca nu sunteti inregistrat sau conectat. Ajutati aceasta comunitate, trebuie doar sa va inregistrati si sa postati. Fiti activi si respectati regulile

Bafta

20 de curiozitati despre pisici

In jos

20 de curiozitati despre pisici

Mesaj Scris de Sakana la data de Sam Noi 06, 2010 2:54 am

Am primit o provocare mai demult, scuze ca n-am facut-o, dar n-am avut timp. Am primit provocare sa scriu o compunere despre pisici si am zis ca ar fi mai interesant sa va scriu niste curiozitati despre ele, decat sa va spun din ce clasa, familie fac parte, din ce e alcatuti scheletul lor, si alte lucruri din astea care tin de zoologie. Incepem cu curiozitatile:

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]

1. Pisicile se spala din instinct imediat dupa ce mananca. Pe vremuri, stramosii lor salbatici faceau acest lucru pentru a indeparta de pe blana mirosul de sange, care ar fi putut sa atraga pradatorii

2. Pisicile nu suporta mirosul de lamaie.

3. Pisicile nu vad bine de la distanta mica.

4. Pisicile pot face salturi de cinci ori mai inalte decat corpul lor.

5. In Egiptul Antic, atunci cand murea o pisica a unei familii, toata familia isi radea sprancenele in semn de respect si doliu. Daca se intampla sa ia foc casa, pisica trebuia salvata prima, inainte de mistuirea flacarilor cu apa. Tot aici, orice persoana care omora o pisica, era pedepsita cu moartea.

6. In Londra traiesc mai multe pisici decat intreaga populatie a Norvegiei.

7. In majoritatea magazinelor japoneze, clientii sunt intampinati de o figurina din ceramica, reprezentand o pisica, care isi tine una sau ambele labele ridicate. Aceasta este denumita Maneki Neko. Laba dreapta ridicata are scopul de a atrage banii, iar cea stanga atrage clientii.

8. Lungimea mustatilor pisicii este egala cu latimea corpului.

9. Toate pisicile se nasc cu ochi albastri. Culoarea ochilor se definitiveaza dupa cateva saptamani.

10. O muscatura de pisica se infecteaza mai usor decat una de caine (dar cea mai periculoasa ramane tot muscatura de om!)

11. Afirmatia “motorul asta toarce ca o pisica” este mai adevarata decat credeti. Frecventa cu care o pisica “toarce” este aproximativ egala cu frecenta de functionare a unui motor Diesel: 26/secunda.

12. Doar pisicile domestice tin coada in sus cand merg, cele salbatice niciodata.

13. Fiindca nu are glande sudoripare, pisica nu transpira niciodata.

14. Daca o pisica toarce, nu inseamna intotdeauna ca se simte bine. Ele torc si cand le este frica sau sunt ranite.

15. Cele mai mari pisici provin din specia Maine Coon. Numele speciei reprezinta regiunea din care provine, statul Maine, USA.

16. Cele mai mari pisici pot atinge chiar si 23 de kg , iar cele mai mici doar aproximativ 1.8-2 kg.

17. Ca si oamenii, pisicile pot fi dreptace sau stangace, ele prezentand o preferinta aparte pentru una din labute.

18. Amprenta labutei unei pisici este unica, asemeni amprentelor digitale ale oamenilor.

19. Pisicile pot atinge viteze de pana la 50 km / ora.

20. O pereche de pisici impreuna cu puii lor pot aduce pe lume in sapte ani pana la 420 000 de urmasi.

Linkin Park- In The End
Sakana
Administrator
Administrator

Varsta Varsta : 27
Credite Credite : 1482

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: 20 de curiozitati despre pisici

Mesaj Scris de maya la data de Sam Noi 06, 2010 1:02 pm

Foarte ineresan. Unele lucruri nu le stiam , cum ar fi ca nu le place miroul de lamaie .Vezi desi nu iti plac pisicile ai facut aceasta provocare :Fericit

maya

Credite Credite : 334

Sus In jos

Mesaj Scris de Reef la data de Dum Noi 07, 2010 4:43 am

Foarte interesant..... bravo Tongue
Reef

Credite Credite : 5

Sus In jos