Bun venit pe Global4um. Daca ati ajuns pe acest forum inseamna ca nu sunteti inregistrat sau conectat. Ajutati aceasta comunitate, trebuie doar sa va inregistrati si sa postati. Fiti activi si respectati regulile

Bafta

Propun

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Propun

Mesaj Scris de JackMcFreezy la data de Dum Iul 18, 2010 7:28 pm

Propun sa ne punem mintea la contributie sa il intrecem pe einstein si sa gasim o modalitate logica pentru care ar putea fi existenta replica "avem de ce sa inventam masina timpului pentru a ne intoarce in trecut". Cu totii stim ca daca am avea deja , prin absurd, masina timpului nu am putea calatorii in trecut decat pentru a vedea lucrurile, si nu pentru a le schimba. cu siguranta ca ar fi ceva superb sa il vezi pe einstein descoperind teoria transformarii materiei in energie E=mc2, sau sa il intalnesti pe Iisus (zic si eu) dar omenirea a incercat din toate timpurile sa schimbe trecutul, sa opreasca razboaiele mondiale, razboiul din vietnam, ba chiar a avut ideea de a duce lucruri ,pe care noi le avem deja, in trecut pentru ca umanitatea sa evolueze si mai mult. Insa mereu au fost opriti de o singura fraza: "Daca te intorci in trecut pentru a-l schimba, atunci, dupa ce l-ai schimbat, in prezent tu nu ai mai avea intentia de a schimba trecutul fiinca tu cel dinainte l-ar fi schimbat si deci tu nu mai ai cum sa-l schimbi". sa o luam mai explicit...daca tu ai mancat un mar si eu vreau sa ma intorc in trecut sa te fac sa nu-l mananci, o fac si tu nu mai mananci marul, insa in prezent eu nu mai vreau sa mai merg in trecut pentru a te opri sa mananci marul pe care nu l-ai mancat....

Oricum astept teorii asemanatoare...cine stie...poate pacalim/schimbam trecutul
JackMcFreezy

Varsta Varsta : 23
Credite Credite : 70

Vezi profilul utilizatorului

Sus In jos

Re: Propun

Mesaj Scris de Sherar la data de Dum Iul 18, 2010 11:19 pm

Gresesti presupunand ca atunci cand te intorci inapoi in timp, viitorul ramane acelasi.
In ultima vreme circulara o teorie privind calatoria in timp. Aceasta teorie spune ca la orice alegere pe care o faceti ajungeti intr-o alta dimensiune, existand un nr infinit de dimensiuni. Asadar, daca ma intorc in trecut si ma duc sa il omor pe Hitler la nastere nu am afectat viitorul, ci am creeat altul. Astfel se evita toate paradoxurile care pot fi creeate.

Sherar
Moderator
Moderator

Credite Credite : 222

Sus In jos

Mesaj Scris de JackMcFreezy la data de Dum Iul 18, 2010 11:25 pm

tu vorbesti de dimensiuni....intradevar creezi un nou viitor dar nu in dimensiunea ta...ci in alta in care nu ai putea calatorii in timp
vorba ta sunt milioane/milarde de dimensiuni poate tinde la infinit si deci in acest caz nu este aplicata teoria cauza-efect.....dar cum poti modifica propria-ti dimensiune in trecut?
si nu am zis ca viitorul ramane acelas
JackMcFreezy

Varsta Varsta : 23
Credite Credite : 70

Sus In jos

Mesaj Scris de Sherar la data de Lun Iul 19, 2010 12:13 am

Nu poti sa iti modifici poropria dimensiune in trecut pt ca nu poti sa mergi in propria dimensiune in trecut.
Cand te-ai intors in timp te-ai intors intr-o alta dimensiune care nu are deja un viitor stabilit, deci nu ai ce modifica. Timpul este relativ, deci daca te-ai intors in anul 1911, ala este prezentul, deci oricum nu ai cum sa modifici trecutul.

Sherar
Moderator
Moderator

Credite Credite : 222

Sus In jos

Mesaj Scris de Ratoone la data de Sam Aug 07, 2010 11:55 pm

Teoriile despre calatoria in timp sunt foarte variate. Voi va ganditi ca se poate calatori in trecut pentru a schimba viitorul (sau a schimba dimensiunea). Totusi, exista o sansa sa nu se poata calatori in timp. Deocamdata nu s-a demonstrat posibilitatea acestui lucru.
Sa presupunem ca mersul prin timp este posibil. In acest caz nu putem sti cum va functiona masina timpului (atunci cand va fi construita). Se poate ca prin aceasta masina ori sa poti calatori doar la o alta masina a timpului (ca un teleportor din Star Trek, caz in care nu te poti intoarce inainte de inventarea masinii), ori numai in viitor.
Ar mai fi o teorie cum ca viitorul nu poate fi schimbat, dar nu sunt foarte sigur de adevarul ei.
Ratoone

Varsta Varsta : 22
Credite Credite : 667

Sus In jos

Mesaj Scris de revox la data de Sam Sept 25, 2010 3:10 am

Păi ce pot să zic, Einstein ăsta are niște teorii ciudate, ia vă uitați:

Matematica e precisă, dar nu e reală, şi e reală, dar nu e precisă

Înfine, ce este deja în prezent, nu poate fii schimbat dar însă dacă călătorim cu 20 de ore în viitor să zicem și vedem că cineva drag o să moară că a spus o prostie, ne întoarcem cu 20 de ore în trecut( adică în prezentul de acum ) și îi spunem să nu facă acel lucru și așa schimbăm viitorul, dar prezentul nu poate fii schimbat!
revox

Credite Credite : 518

Sus In jos

Mesaj Scris de Ratoone la data de Sam Sept 25, 2010 6:06 pm

Pai daca mergi 20 de ore in viitor, cand ajungi acolo ala e prezentul, si apoi te intorci in trecut, astfel facand ca acel prezent sa fie schimbat.
Concluzia mea: calatoria in timp este imposibila.

Offtopic: matematica nu e reala! E un lucru imaginar care ajuta la explicarea teoretica a unor lucruri reale, cum ar fi fizica
Ratoone

Varsta Varsta : 22
Credite Credite : 667

Sus In jos

Mesaj Scris de Continut sponsorizat

Continut sponsorizat

Sus In jos

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum